Rozprawka antygona

Pobierz

Dla obrony praw boskich gotowa była poświęcić życie.. Kreon zaś daje się ponosić gniewowi upokarzając Antygonę i traktując ją jak zwykłą poddaną, czy przecież obniża wartość własnego rodu, z którego i Antygona pochodzi.. Antygona i Kreon to równorzędni bohaterowie, tragiczni, ponoszą klęskę.. Władca oburza się i nie przyznaje mu racji.. Jako kochająca siostra, wierna prawu boskiemu, czuje się zobowiązana do pochowania zwłok brata Polinejkesa, który w przeciwnym razie nie zazna spokoju.. Król Teb reprezentuje swoim postępowaniem prawa ludzkie ?. Antygona jest główną bohaterką tragedii Sofoklesa.. Kreon zaś daje się ponosić gniewowi upokarzając Antygonę i traktując ją jak zwykłą poddaną, czy przecież obniża wartość własnego rodu, z którego i Antygona pochodzi.. Obie postacie prześladuje fatum - zły los.Rozprawka - Antygona.. postawa odważna - Antygona jako postać tragiczna.. Oba dramaty często są omawianie na początku nauki w szkole średniej.. Nie ma odwagi bronić przy nim praw boskich.Zadanie: rozprawka na temat czy antygona miała rację, podejmujac decyzje o pogrzebaniu zwłok brata Rozwiązanie: konflikt tragiczny, z jakim mamy do czynienia w antygonie , dotyczy antygony i kreona budziAntygona .Rozprawka - Antygona .. Antygona w utworze Sofoklesa broni swoich wartości, które są inne, niż wartości Kreona.. Wreszcie chór uznaje go za pana życia i śmierci, któremu obywatele mają być posłuszni..

Daje naj ;p Czy antygona postąpiła słusznie pochowując brata ?

Śmierć Antygony pociąga za sobą śmierć Hajmona, ta z kolei powoduje śmierć Eurydyki.. Kreon i Antygona to główne postaci literackie, które występują w antycznej tragedii Sofoklesa pt. "Antygona".. Na zadanie domowe dostałem pracę, pt., ?Kto miał rację Antygona, czy Kreon?. - Najważniejsze są więzi rodzinne, uczucia łączące bliskich.Antygona drażni władcę okazywaniem swojej królewskiej dumy, buty, chwilami lekceważenia.. W Antygonie Sofoklesa, jak w każdej tragedii antycznej Grecji ścierają się dwie racje: - Antygony, która kierowała się .Prosze pilne !. 79% Rozprawka na temat: "Antygona" jako przykład tragedii antycznej.80% Antygona- rozprawka Rozprawka: Antygona Na zadanie domowe dostałem pracę, pt., "Kto miał rację Antygona, czy Kreon?". Król Teb reprezentuje swoim postępowaniem prawa ludzkie - są one dla niego rzeczą najważniejszą, a zdrada ojczyzny najgorszą zbrodnią.Antygona drażni władcę okazywaniem swojej królewskiej dumy, buty, chwilami lekceważenia..

Zakazuje pogrzebać ciała Polinika, traktuje to jako zdradę, złamanie prawa, które wprowadził.Przydatność 65% Ocena postępowania Antygony - rozprawka.

Obie postacie prześladuje fatum - zły los.Uważam, że Antygona bohatersko postąpiła pochowawszy Polinejkesa.. 85% Rozprawka - Antygona - Twoja ocena decyzji Antygony o pogrzebaniu zwłok brata 84% Czy Antygona postąpiła słusznie sprzeciwiając się rozkazowi króla - rozprawka.. Czy była silną, pewną siebie młodą dziewczyną?. Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie.Antygona działa w obronie prawdy, która w oczach poety i odbiorcy, jest wyższą od prawdy Kreona, lecz jej postępek jest przewinieniem wobec władzy - jednostkowym buntem przeciw woli państwa.. Dla obrony praw boskich gotowa była poświęcić życie.. sprzeczność dwóch racji - każdy wybór niesie za sobą konsekwencje; wywołanie współczucia i litości u czytelnikówNa wszą prośbę w tej krótkiej lekcji pokazujemy wam jak napisać rozprawkę.-----Jeśli chcesz wspomóc nasz kanał, zaprasz.Witamy na zalicz.net!. Ostatnia data uzupełnienia pytania: 2009-10-09 15:25:22Antygona musi dokonać wyboru między dwiema racjami, które obie są ważne i sprzeczne ze sobą.. To celowy zabieg, ponieważ na maturze może pojawić się fragment z książki, której żaden z maturzystów nie widział na oczy i nie była ona przedmiotem analizy na zajęciach szkolnych.Kto miał rację - Kreon czy Antygona?.

Nie mogła wybrać drugiego rozwiązania, gdyż przez resztę życia nękałyby ją wyrzuty sumienia.Czy Antygona miała rację sprzeciwiając się Kreonowi - rozprawka.

Uważam, że w tym antycznym sporze ciężko jest przyznać rację którejkolwiek ze stron.. Antygona namawiała swoją siostrę do nieprzestrzegania prawa obowiązującego w kraju.Antygona a prawo ludzkie Właściwie sprowadza się to do jednego konfliktu: prawo boskie a prawo ludzkie.. Racje bohaterki wydają się być usprawiedliwione: ceni normy "wyższe", ustanowione już dawno.. Rozprawka z Antygony !. Tylko ona zareagowała na okrucieństwo Kreona i wykazała się odpowiedzialnością nie zwracając uwagi na .Główne ich części: "Rozwinięcie - analiza fragmentu z arkusza" zostały napisana bez odwoływania się do całości lektury.. Prosze o rozprawke z antygony wstęp 4-5 zdan rozwinięcie 10-12 zdań zakończenie 4-5 zdań Prosze pilne potrzebuje na poniedziałek .. Uważam, że w tym antycznym sporze ciężko jest przyznać rację którejkolwiek ze stron.. Chowając go jednak wchodzi w konflikt z prawem, gdyż Kreon zabronił pod karą śmierci .Rozprawka na tamat ,, Wolność jest istotną wartością w życiu człowieka" na podstawie syzyfowych prac zadanie dodane 29 listopada 2010 w Język polski przez użytkownika szakalek009 ( 10 ) [Szkoła podstawowa]Pobierz darmową ściągę - wszystkich streszczeń - - w podejmowanych przez siebie działaniach kierowała się emocjami a nie rozumem..

85% Rozprawka - Antygona - Twoja ocena decyzji Antygony o pogrzebaniu zwłok brata 84% Czy Antygona postąpiła słusznie sprzeciwiając się rozkazowi króla - rozprawka.

W swojej pracy postaram się ocenić Antygonę, jej dobre i złe strony, oraz to, czy jej działanie było słuszne.Rozprawka - Antygona ( TEZA ) - rozwiązanie zadania.. _____ Antygony - Prawa boskie są ważniejsze niż prawa stanowione przez człowieka.. Jest córką Edypa i Jokasty.. poleca 87 % .. Antygona natomiast kierując się uczuciem, emocjami a przede wszystkim lojalnością wobec rodziny pokazała jak należy przeciwstawiać się złu.. Sugeruje Kreonowi niewłaściwość zakazu.. Antygona jako osoba wierząca,czuła się zobowiązana do pochówki,nawet kara śmierci nie odwiodła jej od tego zamiaru.Jej wiara w Boga była silniejsza niż nakazy i zakazy króla.Antygona zastała postawiona w nie łatwej sytuacji dokonania wyboru między nieposłuszeństwem wobec władcy i pochowania brata, a sprzeciwieniem się prawu pochodzącemu od Boga i życiu zgodnie z kodeksem państwowym.. Kreon był władcą Teb, objął władzę po śmierci Eteoklesa.. - Obowiązkiem krewnych jest pogrzebanie zmarłych ze swojej rodziny.. Wszystko to prowadzi do klęski Kreona - stracił najbliższych .Przypominam dwa dramaty Sofoklesa.. Chór starców to głos doradczy, ale nie decydujący..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt