Interpretacja wyników spirometrii

Pobierz

Pacjent siedzi lub stoi swobodnie, w pozycji wyprostowanej.. W ustach trzyma jednorazowy plastikowy ustnik, który ściśle obejmuje ustami.. Wymaga odpowiedniego sprzętu oraz przeszkolenia personelu, właściwej współpracy z chorym - a wyniki badań interpretuje lekarz, często jest nim również lekarz rodzinny.Prosze o interpretacje wyniku badania spirometrii.Byłem u Pani doktor która wysłała mnie na badanie spirometrii gdzie miałem pierwsze badanie dostałem lek i po ok 30 min kolejne.Co mnie zdziwiło jak poszedłem z wynikami które ja zanosiłem bo było to tego samego dnia i dopiero pokazałem doktorowej a miałem już wypisana recepte na leki oraz stwierdzona astme oskrzelową oraz .Spirometria to badanie płuc, które jest niezbędne do zdiagnozowania zaburzeń czynnościowych układu oddechowego.. Lekarze zalecają je szczególnie osobom palącym papierosy.. Normy badania spirometrycznego różnią się dla kobiet i mężczyzn, ale też inaczej w przypadku dorosłych, dzieci i seniorów.Proszę o interpretację wyników spirometrii.. Kontrola dróg oddechowych pozwala na utrzymanie zdrowego i sprawnego organizmu.. Opracowano także nową normę dla afroamerykanów i azjatów z południowo-wschodniej i północno-wschodniej Azji Pierwszy raz analizowano wyniki osób o mieszanym pochodzeniu etnicznym.Wyniki badania spirometrycznego Wyniki spirometrii należy przedstawić lekarzowi, który zinterpretuje wykres i wartości poszczególnych parametrów..

Obturacja obecna w wyniku spirometrii.

Interpretacja wyników badań spirometrii, mężczyzna 23 lata FEV1 4.77 106%, FEV3 5.39, FVC 5.39 101, PEF 569 94%, FEV1/FVC 88 107%, FEF25 8.85 103%, FEF50 6.79 120%, FEF75 3.02 113%, FEF25-75 5.78 113%, FET 2,5 bardzo proszę o kilka słów nt. mojej pojemności płuc i o chociażby ogólną interpretację tych wyników.. ", czyli odsetku wartości należnej dla wieku, płci i wzrostu osoby badanej.W wyniku spirometrii można również zauważyć wartość ilorazu FEV1/FVC.. Specjaliści podkreślają, że choć badanie należy do niezwykle prostych, nie jest .Interpretacja wyników.. Takie badanie płuc jest bezbolesne i trwa.Pozwala ocenić, czy zaburzenia obserwowane w spirometrii są wynikiem zwężenia oskrzeli (obturacji) - wówczas wynik jest niski, albo czy zaburzenia są wynikiem zmniejszenia objętości płuc - wówczas jest prawidłowy lub zwiększony.. (c) wyników badań spirometrii ~z.l • 16 maja 2016 22:12.. Dostałam skierowanie na oddział do szpitala, a w szpitalu stwierdzili zapalenie oskrzeli.Spirometria należy do jednego z kluczowych badań układu oddechowego.. Parametr ten określany jest jako wskaźnik Tiffeneau i jego obniżenie (wartość mniejsza od 0,7) pozwala stwierdzić u pacjenta obturację dróg oddechowych (czyli występowanie ich zwężenia)..

Wskazania do wykonania spirometrii.

Sukces w prawidłowym przeprowadzeniu spirometrii jest sztuką, która wymaga doświadczenia i znajomości rozwoju psychicznego i fizycznego dziecka.. Badanie jest wprawdzie "stare", ale dopiero w połowie XX wieku odkryte na nowo.. FEV 1 /FVC stosunek natężonej pierwszosekundowej objętości wydechowej do natężonej pojemności życiowej nie mniejszy niż 70% wartości należnej.. Wybierając się na badanie należy założyć wygodne, nie krępujące ruchów brzucha i klatki.. Spirometria umożliwia ocenienie pracy oraz pojemności płuc.Spirometria to badanie, które można interpretować jedynie wtedy, gdy zostanie prawidłowo wykonane.. Dla potwierdzenia wyniku testu trzeba wykonać tzw. pletyzmografię.Badanie, interpretacja wyników; wróć .. W trakcie spirometrii pacjent musi oddychać przez ustnik aparatu.. Gdzieś koło listopada pojawił się straszny kaszel, który mnie męczył i uniemożliwiał mi oddychanie.. Wskazaniem do jego wykonania jest m.in. diagnostyka chorób, takich jak POChP czy astma.. W sytuacji, gdy badanie .Interpretacja wyniku spirometrii musi być poprzedzona analizą jakości badania.. Podczas spirometrii bardzo istotne jest bowiem reagowanie na polecenia osoby wykonującej badanie.. Służy do rozpoznawania i monitowania wielu jednostek klinicznych..

Przygotowanie do spirometrii.

Ta ostatnia wartość (FEV 1 /FVC) mniejsza niż 70% pozwala rozpoznać chorobę obturacyjną, a pierwsza z nich (FEV 1) określa stopień ciężkości obturacji.Zasada przeprowadzania i interpretacja wyników spirometrii 1.. Dodatkowo, warto by rodzic przygotował dziecko psychicznie do badania - opowiedział mu o jego przebiegu i zapewnił, że jest ono całkowicie bezbolesne.Spirometria - badanie czynnościowe układu oddechowego, podczas którego mierzy się objętości i pojemności płuc oraz przepływy powietrza znajdującego się w płucach i oskrzelach w różnych fazach cyklu oddechowego.Badanie wykonuje się przy pomocy urządzenia zwanego spirometrem.Spirometria jest wykonywana w celu rozpoznawania oraz kontroli przebiegu i efektów leczenia chorób .Pozwala ocenić, czy zaburzenia obserwowane w spirometrii są wynikiem zwężenia oskrzeli (obturacji, wówczas wynik jest niski) albo czy zaburzenia są wynikiem zmniejszenia objętości płuc (wówczas wynik jest prawidłowy lub zwiększony).. W celu potwierdzenia wyniku testu trzeba wykonać tzw. pletyzmografię.Interpretacja wyników badań spirometrii, mężczyzna 23 lata FEV1 4.77 106%, FEV3 5.39, FVC 5.39 101, PEF 569 94%, FEV1/FVC 88 107%, FEF25 8.85 103%, FEF50 6.79 120%, FEF75 3.02 113%, FEF25-75 5.78 113%, FET 2,5 bardzo proszę o kilka słów nt. mojej pojemności płuc i o chociażby ogólną interpretację tych wyników.Zasady wykonywania badania są te same dla dorosłych i dzieci..

Spirometria wymaga interpretacji wyników przez lekarza.

Interpretacja otrzymanych wyników, kształtu krzywych także wymaga uwzględnienia odrębności w grupach wiekowych.Za ojca spirometrii uważany jest angielski chirurg John Hutchinson, który skonstruował pierwszy spirometr w 1846 roku (4, 5).. Interpretacja wyniku badania sprowadza się do porównania uzyskanych wyników z wartościami należnymi i odpowiedzi na następujące pytania:Na podstawie interpretacji spirometrii lekarz może ocenić, w jaki sposób choroba zmieniła zdolność płuc do wypełniania się powietrzem oraz zdolność oskrzeli do przepuszczania powietrza podczas wdechu i wydechu.. Z początku oddech powinien być spokojny.Interpretacja wyników •Wartości należne -wartości poszczególnych parametrów obliczone na podstawie danych antropometrycznych (wiek, płeć) •Normy ERS dotyczą: populacji rasy białej, 18-70 lat, wzrost M 155-195cm, K 145-180 cm •Norma -zakres normy to przedział w którym mieszczą się wyniki 90% zdrowej populacjiW dyspozycji -ponad 72 000 spirometrii Norma dla rasy białej kaukaskiej ustalona na podstawie 57 395 wyników (!). Spirometrię przeprowadza się za pomocą przyrządu (spirometru), który mierzy objętość i przepływ powietrza.. Interpretacja badania spirometrycznego.. Przed rozpoczęciem badania trzeba podać wiek, płeć, wzrost, ewentualnie wagę.. Na tej podstawie oceniana jest czynność wentylacyjna płuc.. Witam.. Dane te wprowadza się do komputera, do którego jest podłączony spirometr.. Dlatego powinien ją zrobić każdy palacz papierosów.. Interpretacja wyników testów wykrywających zakażenie Helicobacter pylori i badań hepatologicznych w praktyce lekarza .Spirometria jest badaniem bezbolesnym, nie wymaga przygotowań, trwa kilka minut, a daje cenne informacje: pozwala ocenić pracę i pojemność płuc.. Spirometria: normyInterpretacja wyników badań spirometrii To są moje wyniki badań spirometrii.. Mam na imię Iwona i mam 24 lata.. W końcu z 30% oddechem trafiłam do lekarza.. Badanie wykonuje się w pozycji siedzącej i wyprostowanej (nie można się garbić).. Właściwe wyniki spirometrii mają postać parametrów liczbowych, naniesionych na krzywą przepływ - objętość.Wyniki spirometrii - interpretacja Wyniki spirometrii są prezentowane w postaci krzywych w oparciu o wzajemne stosunki przepływu i objętości powietrza.. FEV1 1.95 61% FUC 2.57 70% PEF 6.11 86% FEV1/FUC 75.9 90% MEF50 1,95 43% MMEF 1,53 30% MVV(i nd) 73,1 61% FET 4,60 WIEK PŁUC: 74 INTERPRETACJA(BTS) Restrykcja Za bardzo nie rozumiem tych wyników mam 28 lat i wzrostu 164 ba BARDZO PROSZĘ O POMOC.Podczas badania spirometrycznego ocenia się objętość powietrza wdychanego do płuc oraz wydychanego, co pozwala obiektywnie ocenić ich czynność..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt